Výzkumy dokazují, že pobyt v sauně stimuluje organismus, uvolňuje svalové napětí a zbavuje stresu, působí příznivě na astma, lupenku, bolavé klouby, látkovou výměnu a podněcuje vylučování „hormonu dobré nálady“ endorfinu. Po pořádné sauně člověk shodí asi půl kilogramu, v extrémních případech při dlouhém pobytu v potírně až pět procent své váhy. Tuto ztrátu kompenzují Finové i ostatní Seveřané následnou konzumací piva, kyselých okurek a opečených párků.
Kvalita vzduchu v suché sauně je totožná s kvalitou vysokohorského vzduchu v nadmořské výšce zhruba 2000 metrů. To znamená, že je zde řidší vzduch, která nás nutí k intenzivnějšímu, prohloubenějšímu dýchání, což nám také zvyšuje tepovou frekvenci a dochází ke zvýšené činnosti kardiovaskulárního systému. Tyto mechanismy pak po čase vedou k nárůstu počtu červených krvinek, hemoglobinu, myoglobinu podobně jako při procesu aklimatizace ve středních nadmořských výškách.
Sauna také stimuluje činnost žláz s vnitřní sekrecí, zejména nadledvinek. Důležité je, že při zvýšeném pocení v sauně vylučujeme s potem i značné množství močoviny, mastných kyselin a kyseliny mléčné. Saunování zlepšuje průchodnost dýchacích cest. Póry se při pocení otevírají a čistí, pleť se zkrášluje, ale pouze za předpokladu, že se nevynechává zchlazovací lázeň. Pokožka se rychleji obnovuje, je hebká na dotek a zpomaluje proces stárnutí pleti.
Intenzivní horko, příliš dlouhý pobyt v náhlé prudké ochlazení může způsobit některým lidem potíže. Pokud se však sauna používá v rozumné míře a lidé si uvědomují svá zdravotní omezení, působí sauna blahodárně na fyzický i psychický stav. Bolest a napětí povolí, ztuhlé svalstvo se regeneruje a pro mnohé je sauna i záruka dobrého nočního spánku.
Po dobu saunování působí na tělo střídavě ohřátí a ochlazení. Přitom jde o různé působení, přehled poskytuje následující tabulka:
Fáze ohřátí
|
Fáze ochlazení
|
Na silné teplo reaguje lidské tělo roztáhnutím krevních cév v kůži (zčervenání kůže) a vylučováním potu. Tělo tak reaguje proto, aby dosáhlo normální hodnoty teploty vnitřních orgánů 37° C. Tato námaha je v sauně jen částečně úspěšná. Přestože se z rychle zvlhčeného povrchu těla odpaří každou minutu pobytu v sauně 10 g vody, takovéto ochlazení nestačí na dosažení normální teploty na povrchu a uvnitř těla. Teplota kůže, která je za normálních pokojových podmínek jen kolem 30° C, stoupne o víc jak 10° C na asi 40° C. Nitro těla dosáhne na teplotu 38 až 38,5° C. Hodně tepla vnikne i dovnitř těla, a to prostřednictvím tepelného záření ze stěn a kamen, ze vzduchu na povrchu kůže a vdechovaného vzduchu sliznicemi dýchacích cest. Tehdy působí tepelné záření nejvíce, protože se zabrzdí přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. Toto je i příčina, proč se díky suchému vzduchu v sauně nevypaří všechen pot, ale že se na kůži vytvoří z něho kapky.
Krevní cévy se na celé kůži rozšíří a tím se vyprázdní zásoby krve. Obíhané množství krve se zvýší a krev teče rychleji. Tep krve se zvýší asi o 50%. Zvýšený krevní tlak zásobuje potní kapiláry dostatkem materiálu a rozděluje teplo z kůže dovnitř těla. Vzhledem ke krevnímu tlaku způsobí změny krevního oběhu určitou úpravu nejprve na vyšší anebo nižší hodnotu.
Ve fázi ochlazení se mají zvýšené teploty těla snížit opět na původní hodnoty. Přitom se znovu zvyšuje obsah kyslíku v krvi. V důsledku střídání studené koupele na kůži a teplé koupele nohou se urychluje obnovení pružnosti cév v kůži. Když se pociťuje působení tepla fyzicky a psychicky jako uvolnění, pak aplikace ochlazení způsobí pocit osvěžení a vytvoří ve vegetativním nervovém systému a v důležitých nervových orgánech výkon a impulsy, které se mohou označit jako malý stres ve smyslu uklidňujícího stresu.
Všeobecně má saunování velmi prospěšné působení na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou. Zvyšuje se odplavování odpadových látek jako i připravenost organismu bránit se proti infekcím.
Další články: Co je sauna? | Historie | Postup při saunování | Sauna a chování
Jaká jsou pravidla saunování a jak se saunovat, aby byl účinek na naše zdraví maximální? Vše se dozvíte v tomto článku.